Как да номинирате за Еврокон 2017 с няколко предложения и бонус материали
Какво е Еврокон?
Еврокон е ежегоден фестивал за фантастика в Европа и се провежда от 1972 година. Събитието е съпътствано от изложения на фантастична литература и изкуство, а по време на официалното му закриване биват връчвани Европейските награди за научна фантастика. Български номинации са печелили награди от Еврокон и това е един от най-добрите начини за популяризиране на българската фантастика и фантастично творчество пред европейската публика. През 2004 година Еврокон се организира и в България, а тази година изданието ще се проведе от 16 до 18 юни в Дортмунд, Германия.
Как става избирането на българските номинации?
Всяка държава може да изпрати свои номинации в категориите за съответната година съгласно правилата до 1 месец преди фестивала. Миналите две години за номинации се изпращаха спечелилите съответстващатаа категория в Националните фантастични награди (НФН). Тази година след серия дискусионни срещи сред фантастичния фендъм се спряхме на друг вариант, с отворено гласуване и изцяло съгласно правилата и категориите на Еврокон (например без допълнителните категории при НФН).
Процесът по избиране на финалните номинации е разделен на 2 етапа: номиниране и гласуване на bg.eurocon2017.eu.
Могат да участват творци и творби в жанровете научна фантастика, фентъзи, хорър, магически реализъм и поджанровете им.
А сега? Номинирай!
- Краен срок: до 20 април (вкл.)
- Предложи до 5 предложения в категория само срещу имейл и име
- В колкото пожелаеш категории от общо 14
- Ако се сетиш още нещо, след изпращане на предложенията, може да ги допълниш до 20 април
Мега Важно!
Колкото повече пъти е изпращана дадена номинация сега, толкова по-голям шанс има да премине за гласуване (където се класират първите 5 от всяка категория).
Добре де, какви са категориите?
По-долу ще видите списък с категориите, като почти за всяка сме добавили и линкове към предложения с материали от сайта. Със сигурност има още възможности, така че не се притеснявайте да включите всичките си любими творци и творби. Заслужават го!
Achievement Awards – Награди за годишни постижения
за творби, публикувани за първи път през 2015 или 2016 година
Най-добро литературно произведение (Best written work of Fiction)
- Номинирайте романи, новели, разкази, сборници, комикси, книги-игри и други художествени произведения. Допускат се хартиени и електронни творби.
- например: "Някога бяхме богове" от Мартин Петков, "В сянката на Боговете: Заедно срещу Персия" от Димитър Герганов, "Призвание герой брой 5", "Другият сън" от Владимир Полеганов, "Космически залог" от Дрейк Вато, "А те изпълзяват нощем" от Тео Буковски, "ЛАМЯ ЕООД" от Марин Трошанов, сборника "Писъци", "Кръстопът" от Димитър Запрянов, "Сказания за Ледената планина" от Александър Драганов, сборника "Мечове в космоса", "В ярката им светлина" от Йордан Желязков, защо не и някой разказ от конкурсите ни "Песента на Юга" и "Забравения запад"
Най-добро художествено произведение (Best work of Art)
- Допускат се илюстрации, картини, корици, плакати, рисунки, отговарящи на общите условия и да са на български автор или на мнозинство български автори, ако е колективно произведение.
- Тук може да се развихрите - спомняте ли си фантастична корица, която е грабнала вниманието ви, разхождайки се сред щандовете с книги или уеб страниците? Номинирайте я :)
Най-добро представление (Best Dramatic Presentation)
- Допуска се музика, филми, анимации, shorts, ТВ предавания, пиеси, фестивали, ЛАРП игри, аудио-книги, радио предавания, видео игри, изложби, участия на фестивали и други аудио-визуални творби, които отговарят на общите условия.
- например: фестивала "Дни на фантастичното" (в който участвах като съорганизатор), фестивала "Таласъмия", късометражния филм "Легенда за първия кукер", изложбата "Машината на времето и шахматният крал" по Хърбърт Уелс, изложбата на Тодор Христов /The Forever Maps комикс страници, изложбата "Валкирия" на Петър Станимиров, някоя от ЛАРП игрите, провели се през 2015 и 2016 (като например Stalker LARP VIII, летния The Fog, "Нощта на Старите Богове" и многото други)
Най-добър фензин (Best Fanzine)
- Допускат се периодични издания, вкл. онлайн издания, които не печелят от дейността си и са били активни в последните две години.
- например: периодични издания за комикси, разкази, книги-игри и други, активни през 2015 & 2016
Най-добро произведение за деца (Best Work for Children)
- Допускат се всякакви творби, които се самоопределят като такива с детска насоченост. Една творба, номинирана за настоящата категория, не може да участва в останалите.
- например: "Мина и тайните на магиите" от Весела Фламбурари, "Добросъците" от Никола Райков
Най-добра интернет публикация, различна от фензин (Best Internet Publication, other than a fanzine)
- Допускат се лични блогове, уебсайтове, портали, платформи за публикация, подкастове, новинарски туитър фийдове, Youtube канали, непериодични издания, които не участват като номинации по-горе.
- например: може да предложите и нашия сайт :) ако цените новините, интервютата и календара ни с всевъзможни събития :), също "Библиотека Хипертекст", блога на Ана Хелс
Hall of Fame Awards – Награди за цялостен принос
активни в последните 10 години
Най-добър писател (Best Author)
- Допускат се автори на поезия и проза с поне едно произведение на български език. Няма изискване за форма на литературните произведения.
- например: Весела Фламбурари, Нели Цветкова, Lady Pol the Beloved, Елена Павлова, Никола Райков, Калоян Захариев, Калин Ненов
Най-добър художник (Best Artist)
- Допускат се художници, автори на корици, илюстрации, фантастични картини, плакати.
- например: творящи още от времето на списание Дъга - Петър Станимиров, Румен Чаушев, Сотир Гелев, Сатанасов за DragonLast & Bion, Веселин Чакъров, илюстровал "ЛАМЯ ЕООД"
Най-добър издател (Best Publisher)
- Допускат се издателства, които са издавали литература или художествено изкуство в България.
- например: Човешката библиотека, с които работим заедно по Копнежите за растящо и ученическо творчество и които издават книги като "Как спасяваме света" и "За спасяването на света"
Най-добър популяризатор на фантастика (Best Promoter of Science Fiction)
- Допускат се личности и екипи с принос за популяризиране на фантастиката, например организация на фестивали, списване на периодични издания или блогове, създаване на уеб-портали, организиране на конкурси, медийни изяви, работа с институции.
- например: тук също може да ни предложите, ако смятате, че с конкурсите, новините и събитията, които правим, сме допринесли за вашето запознаване с нови светове :), а и също екипа на Инициатива ФендъмBG за организиране на Дни на фантастичното и срещите-дебати на фендъма
Най-добро периодично издание (Best Magazine)
- Допускат се екипи на периодични издания. Екипи на фензини, допустими за категория "Най-добър фензин", са допустими за настоящата категория, независимо дали са платени издания.
- например: периодични издания, издържали промените на времето с дейност в последните 10 години - отново за комикси, разкази, книги-игри и други
Най-добър преводач (Best Translator)
- Допускат се преводачи на или от български език за официални хартиени или електронни публикации, с уредени права.
- Чели сте много преводни фантастични романи със сигурност. Сетете се някои любими, чиито текстове са останали в сърцата ви, и вижте кои са преводачите им. Това са вашите предложения:)
Chrysalis Award – Награда за дебют
За автори и художници, станали популярни в последните три години
- Допускат се автори и художници на хартиени и електронни творби на български език (книги-игри, разкази, поезия, романи, илюстрации, корици, плакати) с първа официална публикация не по-рано от 2014.
- например: Дрейк Вато с "Космически залог", Димитър Запрянов с "Кръстопът"
Grandmaster Award – Гранд-майстор на фантастиката
За личности с принос към българската фантастика за период от поне 20 години
- Награда за личност, художник или писател, с голям принос към фантастиката и фантастичната общност в продължение на поне 20 години.
- Изключително постижение е да бъде някой предложен в тази категория. Фантастика в България се издава и пише много повече от 20 години, така че подкрепете заслужилите според вас с номинация.
А после какво следва?
Следва гласуване на преминалите предложения/номинации - първите 5 от всяка категория (в случай, че някои са изпращани равен брой пъти, преминават до последната на пето място).
Гласуването започва на 24 април, където пак ще може да се включите само срещу имейл и име, дори и да не сте номинирали сега.
Изпратете своите предложения на:
http://bg.eurocon2017.eu/
Автор: Тиана
Коментирай от FB/G+ профил