Нека се потопим в света на Толкин с основния организатор на "БГ Толкин Фест 2011", Манол Глишев
Фестивалът се проведе на 22-ри септември 2011 година, а мястото: културен дом "Средец", бившия "Лиляна Димитрова", гр.София.
"Когато излезем от клишетата, нещата стават далеч по-интересни."
Доволен ли си от провеждането на тазгодишния Толкин фест?
Разбира се, че не - нали съм организатор и знам, че винаги може и по-добре. Определено харесвах повече Фестовете, в които бях само участник. Когато организираш дадено събитие, е по-трудно да си изцяло доволен. Но се радвам, че повечето от дошлите си прекараха добре. Това е най-важното.
Това е Седмият поред такъв фестивал, който се организира в България. Може ли да ни разкажеш повече за миналите фестивали и изобщо за концепцията на събитието?
Идеята очевидно е да се окаже почит на един от любимите ни писатели - Толкин в крайна сметка е един от "бащите" на приказната фантастика. От края на деветдесетте години в София действа малкият Толкинов клуб "Рин Еннор" (което означава "Спомен за Средната земя" на един от измислените елфически езици). Хората се събираха да си поговорят за Толкин и книгите му в една от аудиториите на Софийския университет, прочитаха по някой предпочитан момент от "Властелинът на пръстените" и "Хобита". Това си беше съвсем приятелска работа - Толкин още не беше много популярен в България.
След 2001 г., когато започнаха да излизат филмите по "Властелинът", авторът стана много популярен. Поне от 2004 г. вече има форуми и онлайн общност на феновете, но ядрото на почитателите на Професора се познава на живо, хората не зависят от Интернет, за да се срещат. Самите годишни Толкинови фестивали пък започват през 2005г. Първите пет са проведени в Пловдив със съдействието на тамошния Регионален исторически музей и общо взето всеки следващ Фест е по-голям от предишния, с повече хора, повече теми и по-разнообразна програма.
Аз ходя на Фестовете от 2007г. насам - и те са си личен празник за мен, един от най-добрите моменти през летния сезон. Обикновено има няколко "лекции", тоест феновете коментират отделни мотиви от книгите на Толкин. Отделно има клипчета (веднъж един от феновете беше направил пародиен "Мордор топ тен" със страхотно наставени кадри от филмите по "Властелина" и известни песни), презентации, малко театър, танци, конкурси за елфически пътен хляб и игра с въпроси. Няколко пъти сме правили и планински излет.
Най-добрите Фестове продължават по два-три дни и са си страхотен купон. При това се гордеем, че досега поддържаме абсолютно некомерсиалния характер на събитието и участието е безплатно. Още по-хубаво е, че някои от темите за Фестовете се превръщат в завършени текстове и публикации. Изобщо, книгите на Толкин се оказват вдъхновение за много неща.
Фестът е предимно за фенове на творчеството на Дж.Р.Р.Толкин, но все пак има ли интерес от други хора?
Да, има интерес и от страна на хора, които не са фенове на Толкин. На Феста почти винаги присъстват и участници в т. нар. LARP, тоест ролеви игри на живо. Това най-често са запалени читатели на фентъзи, но невинаги - на Професора. България е достатъчно малка, така че почитателите на научна и приказна фантастика, на бордови игри, на ролеви игри на живо, на книги-игри, на исторически въстановки, старинни спортове взаимно посещават събитията си, познават се и са в контакт.
Всъщност лично за мен няма голям разнобой например между историческите въстановки, LARP-а и Фестовете. Обичам да ходя и на трите места. Пък и участниците в LARP най-често черпят идеи за костюмите и игровите си роли именно от книгите на Толкин - дори когато не са му големи фенове. Миналогодишният Фест завърши със страхотен LARP, наречен "Преследването на Смеагол" - имаше публика и камери. Всъщност към Толкин и Фестовете има и определен медиен интерес, но самите участници и организатори не смятаме това за най-важно.
Да се върнем на тазгодишния фестивал. Как мина подготовката му? Имаше ли приятни изненади в последния момент? :)
Последните два Феста се подготвят донякъде набързо. Провеждаме ги в София и основният въпрос е да се намери зала, после да се уредят участия, да се подреди програмата и, естествено, да се разг ласи събитието. Тази година имаше две напълно импровизирани, но невероятно интересни за мен лекции: едната беше за ролевата и костюмната подготовка за участие в LARP, а другата - за ролята на цвета и костюма във фентъзи-филмите. Обичам нещата да излизат извън лесното фенство и да става дума за по-интересни неща от това какъв е цветът на косата на даден Толкинов герой или колко синове имал друг. Когато излезем от клишетата, нещата стават далеч по-интересни.
Коя част от фестивала пробуди най-голям интерес сред посетителите според теб?
Тази година имаше две куклени сцени по откъси от "Хобита": срещите на Билбо с Ам-гъл и с дракона Смог. Хората доста се забавляваха, защото самите разиграни епизоди дават добра възможност за сценична адаптация. Мисля, че тази година това беше най-успешната част от Феста, както и че има възможности за още подобни малки представления.
Ако забравяме да попитаме нещо важно или просто искаш да кажеш нещо на читателите ни, то тук е моментът. :)
Заповядайте на следващия Фест!
~~~
А това е една от сценките за кукления театър - "Куклен театър Смог и Билбо".
Ако сте фенове на творчеството на Толкин, можете да посетите и Българският Толкин форум.
Коментирай от FB/G+ профил