Нашето интервю с Атанас Славов и Калин Ненов - основните организатори на Фантастивал 2011
Събитие, което събра на едно място български художници, писатели, музиканти и любители на фентъзито и фантастиката, фенове на ЛАРП-игрите, екипът на Фентъзи ЛАРП Център и изобщо все много готини хора. :)
Програмата на събитието можете да намерите на Фантастивал 2011, а снимки - ето тук.
Доволни ли сте от провеждането на фестивала?
А .С.: Само донякъде. Явно 1000-та плаката, които разлепихме из София, не докараха достатъчно хора, а може би съвпадението с изборите изяде рекламното про странство? А и техническите гафове с видеото бяха неприятни.
К.Н.: Като цяло да. Искаше ми се само да видя повече лица в публиката – и познати, и непознати... следващия път ще се постараем и за тях.
Разкажете ни повече за концепцията на фестивала?
А.С.: Фантастивалът е замислен, като експозиция на творчеството на българските фантасти - писатели, художници, съставители, преводачи, драматурзи и т.н. В този ред прекрасно вървят и ЛАРП постановките. Подбраните фрагменти от наши творци, които се изпълниха на сцената, заостриха вниманието към добрата литература, която правят нашите автори, остроумния им стил и езикови постижения, защото сюжетните постижения не могат да се покажат с кратък фрагмент.
За художниците - за сетен път показаха класа! Спомням си, на един Еврокон в Познан, Браян Олдис каза, че България е единствената страна, която показва своя школа във фантастичната живопис. Разбира се, това беше казано за тогавашните художници - Лефтеров, Аврамов и Янков, но днес всички видяха, че новите ни автори като Бойкинов, Цветанов, Станимиров, Велинов, Данаилова, Касапян също имат уникално присъствие във фантастичното изобразително изкуство.
К.Н.: Аз изключително харесвам идеята на едно място да бъдат събрани представители на всички общности и вълни, които имат влечение към фантастичното. Никога не сме били кой знае колко много – затова е хубаво да си правим такива общи събития, да се опознаваме, да заздравяваме усещането, че не сме сами.
В тази връзка, Тиана – кога почваме да мислим по някой следващ фестивал? ;)
(Тиана: Само тебе чакам. :P На сериозно, давай да го почваме, че такова събитие изисква време да се организира както трябва. :) )
Малко встрани - нещо повече за организаторите на събитието, които бяха така добри да ни дадат интервю:
Атанас Петков Славов - председател на Дружеството на българските фантасти "Тера Фантазия"
Роден е на 29 юли1947 г. в Бургас.
Публикува разкази и романа „Психопрограмираният“. Негови разкази са превеждани и издавани на немски, руски и английски език.
Инициатор и основател на първия в България клуб на любителите на фантастиката „Терра Фантазия“ през 1968 г. в Бургас.
Един от създателите на клуб „Иван Ефремов“ и негов дългогодишен художествен ръководител (1974–1989 г.).
През 1981 г. е инициатор, съставител, автор на предговор и 4-тата част в колективната монография „Прогностика, фантастика, светоглед“ - първата по рода си изследователска книга в България.
През 1990 г. участва в създаването на издателство „Орфия“, първото частно издателство след промените, ориентирано изцяло към фантастичната литература. Негов президент е през периода 1991–1992 г.
Основател и главен редактор на списание ORPHIA.
Един от съставителите на сборниците „Модели 1“, „Модели 2“, „Модели 3“, „Модели '89“, „Нова българска фантастика '91“, „Моделириум“, „ВИРТ“.
Инициатор и един от съставителите, автори и лектори на „Курса по фантастология“, проведен в клуб „Иван Ефремов“ през периода 1980–1990 г.
От 2000 година издава електронното списание „Фентернет“. Избрани материали от списанието излизат на хартия в ограничен тираж.
През 2007 г. заедно с Калин Ненов учредява фондация „Човешката библиотека“. Като част от дейността на фондацията съставя и издава алманаха за фантастика и бъдеще ФантАstika, чийто пилотен брой „ФантАstika 2007“ излиза през 2008 г.
Въпреки че по собствени признания не обича литературознанието, е публикувал над 40 статии по фантастология. Най-значимите от тях са представени в библиографията.
Изявява се като художник-фантаст. Има две любителски изложби на компютърни графики, в които използва собствена технология, основана на фракталната математика. Съставител е на три албума на клубни графици и живописци (първите два съвместно с Калин Николов): „Клубове прогностика и фантастика“ (1980); „Млади художници-фантасти“ (1981); „Образите на фантастиката“ (2006).
Калин Ненов (известен още като Kal) - един от двигателите на Човешката библиотека
Роден в Русе. От дете живее в Пловдив. От 1999 до 2001 г. завършва средното си образование в Колеж на обединения свят в Италия. До 2003 г. следва в Канада. От 2005 до 2008 г. е студент по англицистика в Нов български университет. От 2008 до 2010 г., отново там, завършва магистърска програма по превод.
От 2001 г. е доброволец в български природозащитни организации. През януари 2006 г. става един от организаторите на мрежата за гражданска активност МРЕДЖАН. От есента на 2007 г. е член на проект за гражданско образование „Място за бъдеще“.
В началото на 2005 г. се свързва с Питър Бийгъл и започва подготовката за превода и издаването на „Последният еднорог“ в България. По-късно идеята прераства в библиотечната поредица „Човешката библиотека“, а през септември 2007 г. е официално учредена и едноименната фондация.
През ноември 2005 г. с група активни съратници създава Фантазийската преводаческа школа.
Член на екипа на „Фентернет“.
Редактор в списание Starlighter от ноември 2006 г. до февруари 2008 г.
От декември 2006 г. активно помага на младите автори от клуб „Светлини сред сенките“ да редактират и разпространяват колективното си творчество.
Включва се като активен редактор в уикито БГ-Фантастика в началото на 2007 г.
С благодарност споменават и музея "Земята и хората", представен лично от директора му Михаил Малеев.
Да се върнем към интервюто - кой от дните събуди най-голям интерес сред посетителите? :)
А.С.: Първият и последният. Също така и концертите на групите "Кът" (http://www.cuttband.com/blog/) и "Кръгът на барда" (http://www.facebook.com/Bard.Burgas).
К.Н.: В събота, заключителния ден, се събрахме най-много хора – и като участници, и като публика. Надявам се, че сте успели да размените координати помежду си, да си намерите нови съмишленици и приятели.
Да очакваме ли Фантастивал 2012?
А.С.: Да, такова желание изрази директорът на домакините М. Малеев и ние напълно се присъединяваме. :-)
К.Н.: ... като този път ще гледаме да е в по-топло време. ;) (Заради орязания си бюджет музеят е без отопление, та ни се наложи да помръзнем. Е, точно вие хич не мръзнахте, де... :D)
Я сега един въпрос и от нас: Какво си мечтаете да видите на следващия Фантастивал?
~~~
А ние благодарим за интервюто и чакаме с нетърпение вашите отговори на въпроса на Кал тук или в нашата facebook страница. :)
Коментирай от FB/G+ профил