Играта ще ни потопи в истинските истории на братя Грим, съчетано с българската и други любими митологии
Разговарям с Ал Торо, съосновател на Big Moustache Games, технически директор и лийд гейм дизайнер на Grimm Forest
Доколкото разбирам от описанието на Grimm Forest, играта ще обединява приказките на братя Грим и българската митология. Сподели ни повече :)
Да, и не само. Огромната непозната гора и нейните обитатели е сърцето на повечето европейски митологии, включително и на нашата – целият екип останахме запленени от тази посока за “обличане” на играта в силната конкуренция на зомби апокалипсис, отбрана на космическа колония и други.
Става въпрос за страховитите версии на Гримовите приказки, не за тези, адаптирани за деца (първите две издания), но в дебрите на гората ще пъплят и караконджули, самодиви, нави, бесове и други. Ще има и измислени от нас твари, такива от други митологии, а няма да е чудно да се завърти и някоя по-класическа гадина проклета, например върколак, но не очаквайте тотална смес като в повечето компютърни игри – кентаври, Йети, Азазел и извънземни на едно място, някой да извика зомбита и мумии, моля. Искаме всичко да е консистентно. Целта е да постигнем атмосфера като в страшните истории, които се разказват край огъня в Родопите, отколкото като кървавите книги на Баркър. Мистика и легенди пред кървава фиеста.
Как се роди идеята за историята?
Предисторията дойде лесно. Трябваше да вкараме хората в тази злокобна гора, в която никога не биха си и помислили да стъпят иначе. И от там дойде решението за безпощадната война. War. War never changes. Creative Director-ът ни, Ивелин Иванов, пръв я предложи и след обсъждане я доразви като сценарий на трейлъра ни – заслугите тук са негови.
Какъв жанр е?
Уникален. Да, знам, че всеки така казва. Ако трябва да кажа един, би бил survival, но наистина Grimm Forest е много особен микс – изследване на гората, стратегия за развитие на селото, тактика при бойни ситуации, РПГ елементи (статистики, умения, статуси, инвентар). Цветът ѝ обаче е в социалните механики, които вярвам ще развием като никой друг досега – гласуване, избиране на роли в селото, скрити роли с различни цели и особености (като в игри ала Мафия, Върколаци, Resistance, Secret Hitler и т.н.), романтични връзки между героите, родствени такива и т.н. Тези интеракции са ми много интересни (Game Theory vs Irrational behavior), играя социални игри със стотици и стотици различни хора още от времето, в което можеше да се поръчат само от Щатите, така че вярвам, че имам шанс да създам интересни игрални предпоставки в това отношение, а останалото ще дойде от играчите.
Има много survival игри, в които създаваш дефицит и опасност и оставяш хората да се оправят – Rust, DayZ и т.н. – дори само това си е много яко, но мисля, че можем да надградим над това с ключови механики.
Като co-op игра колко хора ще могат да играят заедно?
Вие ще кажете, нали е вашето село! Освен ако не сте назначили кмет, това е едно от нещата в неговите правомощия.
Хората пристигат в селото (което се явява втора фаза на играта) на малки групи (3–6) и бързо се превръщат в общност. Сами си решават до кога ще приемат нови групи. Мястото е ограничено, а колкото повече сте, толкова повече внимание ще привлечете. Ако сте слушали добре, докато разказвах за гората, значи знаете, че това не е добре. Храната и покривите също няма да стигнат за всички. Ако сте много малко, също не е на добре…
Сами ще трябва да решите кой е оптималният вариант за конкретното местенце (картата и селото също се генерират на псевдослучаен принцип). Динамичният баланс според бройката селяни ще създава нещо като плато за бройки между 15 и 35 човека, така че села с такъв брой жители да имат горе-долу изравнени шансове.
Какви герои може да бъдем?
Обикновени селяни, като в истинския живот :D
На кой каквото му се падне. Един ще е куцукащ мелничар с два чувала брашно, друг ще е депресиран дървосекач със счупена брадва, трети ще е просяк, четвърти – затлъстял търговец с фобия от паяци. За всеки ще се генерира комбинация от способности, негативи, начални предмети и (понякога) скрити роли със специфични умения и цели. Няма да си разпределяте точки или нещо от сорта – това не е РПГ игра, макар да ползва не-малко РПГ механики – усещането, което търсим, е друго. Забравете за епични рицари, магьосници и прочее – ако имате парче хляб, две очи и девет–десет пръста – късметлии сте. Ще има възможност да си изберете все пак от 2–3 генерирани варианта, но до там :) Естествено, така генерираните герои ще са (относително) балансирани. Не се привързвайте много към тях, ако не сте много навътре в играта, до седмица или две ще ги погубите и ще получите нови за следващата игра. Малцина ще са епичните герои, успели да избягат от едно разрушено село в друго.
Каква ще е целта ни – да изтребим всички зли същества от приказките, или да им помогнем? :P
Съществата и случките с тях ще са разнообразни, не всички ще са зли, така че ще има и от двете. Генерално обаче, вечерно време ще идват винаги от лошите и целта ще е да оцелеете възможно най-дълго.
А каква е вашата цел? :)
Бира, секс и рокендрол!
Почти всички в екипа се занимават със създаването на игри от много години, под една или друга форма. Целта ни е да внесем нещо в съвременния геймърски свят, като атмосфера и като геймплей – един добър микс и поглед върху вече познати механики. Искаме играчите ни да се забавляват в нашата игра, не искаме да ги зомбираме, не искаме да им изцеждаме парите и кръвчицата.
Благодаря ти много за това интервю! Пожелавам ви да достигнете до много повече подрепящи ви от зададеното като цел! А сега давам думата на теб и екипа на Big Moustache Games:
Елате, мили деца, разходете се сред Вековната гора…
А вие, страхотни читатели, споделете и подкрепете Grimm Forest и в Kickstarter на:
https://www.kickstarter.com/projects/bigmoustachegames/grimm-forest
Интервюто взе: Тиана
Коментирай от FB/G+ профил